Park Miniatur w Ropie

powstał w lipcu 2012 roku. 
My dotarliśmy tu w roku 2019 i oprowadzimy Was po parku który pomału zanika. 
Wieży Eiffla, Kolosseum, Wersalu... Tego tu nie zobaczycie.
W tym parku zobaczycie architekturę sakralną i mieszkalno-gospodarczą pogranicza polsko-słowackiego. Nie jest duży, zobaczycie tam raptem kilka obiektów. 
Zlokalizowano go w centrum wsi, naprzeciw kościoła, niedaleko zespołu dworskiego i co ważne, także parkingu. Dotrzeć więc do niego jest stosunkowo łatwo.



Z parkingu taki widok się rozpościera. 


Ropa to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Ropa. 
Leży nad rzeką Ropą dopływem Wisłoki.
Ale wróćmy do parku miniatur.
Miniatury wykonano z drewna i blachy w skali 1: 25. 
Całkiem nieźle oddają swoje oryginały. 
Autorem tych małych arcydzieł jest Pan Janusz Kuliga. 
Nie jest to jego pierwsze "Zamówienie",  podobne prace wykonał dla parku Ośrodka "Caritas" w Myczkowcach, które niebawem zaprezentuje na mym blogu.

 
 
To nie są jeszcze miniatury, ale piękne rzeźby stojące na rynku.

No dobra, ale jakie obiekty "skopiowano" w parku?
- 9 świątyń z Polski (Ropa, Łosie, Kunkowa, Przysłup, Hańczowa, Ropki, Sękowa, Męcina Wielka, Owczary),
- 9 świątyń z terenu Słowacji (Hranicne, Zboj, Fricka, Lukow Venecia, Trocany, Mikulasova, Krive, Jedlinka, Hervartov)
- 12 obiektów zabudowy mieszkalno - gospodarczej:
* zagroda pogórzańska z Ropy (kuźnia, chata, wiatrak turbinowy)
* zagroda maziarska z Łosia (chata, spichlerz, wozownia)
* zagroda słowacka z okolic Bardejova ( 6 budynków znajdujących się w skansenie w Bardejowskich Kupelach)
Takie obiekty można było zobaczyć w roku 2012, kiedy park oddano do zwiedzania. Dziś wygląda to na obiekt zapomniany ale część prac się zachowała. 

Męcina Wielka - cerkiew św. św. Kosmy i Damiana
Parafia prawosławna powstała już w 1546 roku. Jej dobra przeszły po Unii Brzeskiej w ręce kościoła rzymskokatolickiego. Istniała już wówczas cerkiew, niemniej nie wiadomo o niej nic konkretnego. Obecna świątynia powstała w 1807 roku. Ucierpiała znacznie podczas walk w 1915 roku. W roku 1930 przeszła gruntowny remont. Dostawiono wtedy kruchtę i zakrystię, dach pokryto blachą i zmieniono m. in. kształt bań. Kolejny remont przeprowadzono w l. 80 XX wieku.

Świątynia jest drewniana, trójdzielna, o konstrukcji zrębowej. Jest to w typ zachodnio łemkowski - nad przedsionkiem (babińcem) wznosi się wieża - o konstrukcji słupowo - ramowej, z zachatami i pseudoizbicą. Wieżę wieńczy kopuła, zaś nawę i prezbiterium - pseudolatarnię. Dach pokryty jest obecnie gontem. Wewnątrz znajduje się XIX - wieczny ikonostas. Od 1951 r. świątynia pełni rolę kościoła rzym. - kat.

Zagroda Maziarska z Łosia

Fricka - cerkiew św. Michała Archanioła
Powstała na początku XVIII wieku. Jest to świątynia drewniana, trójdzielna, z masywną wieżą - dzwonnicą nad babińcem. Wewnątrz znajduje się m. in. XVIII - wieczny Ikonostas.

Krive - cerkiew św. Łukasza Ewangelisty
Zbudowano ją w 1 połowie XIX wieku. Jest drewniana, ale inna niż "Nasze" świątynie - nie ma bowiem układu trójdzielnego. Nad babińcem umiejscowiona wieża - dzwonnica.
  

Owczary - cerkiew Opieki Matki Bożej
Cerkiew zbudowano w połowie XVII wieku, a moze nawet wcześniej. Rozbudowywano ją do obecnej formy w XVIII i XIX wieku, m. in. w 1783 roku dobudowano wieżę, Cerkiew po wysiedleniach w latach 40 przejął kościół rzym. - kat., jednak od lat 50. zezwolono na okazjonalne nabożeństwa grekokatolickie. Obecnie wykorzystują ją obydwa wyznania. W 2013 roku świątynia trafiła na listę UNESCO.

Zabudowy z terenów Słowacji

Park można zwiedzać w dowolnych porach, bądź to samemu, bądź też z przewodnikiem, ale wcześniej należy umówić się. Telefon do przewodnika (18 353-06-11). Taką widzieliśmy informację. Czy to nadal aktualne... My nie dzwoniliśmy, przyjechaliśmy tu w innym celu, /Gościniec Dworski w Ropie/ park zwiedziliśmy całkiem przypadkiem ;-)




Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Ropa
lipiec 2019





źródło: wikipedia, lemkowyna.blogspot.com, dawnakraina.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krytykę przyjmę z pokorą, wulgaryzmy będę usuwał bez wyjątków.
Zbyszek.