Czechy - Morawski Kras




spływ podziemną rzeką Punkva



jaskinia Kateřinska

przepaść Macocha
 
 



Moja nietęga mina to nie dziwota, wchodzę w głąb ziemi. Skalnymi korytarzami będę szedł w nieznane. A nie jestem sam. Idę z Basią. Mamy przed sobą jakąś przepaść? Nic nie rozumie. Wchodzę pod ziemię i przepaść mam zobaczyć! Ba, do tego wszystkiego przewodniczka mówi nam że będziemy płynąć podziemną rzeką.
Ki czort. 
Obyśmy wyszli z tej kabały cało...


Spływ wśród nacieków krystalicznych – podziemna rzeka Punkva



Na terenie Morawskiego Krasu, w pobliżu przepaści Macocha, płynie w większości podziemnymi korytarzami niewielka rzeka Punkva. 

foto-czechtourism.com
Do łódek wsiada po kilkanaście osób. Trzeba tu zachować wyjątkową ostrożność. Siedzący przy burcie nie mogą się wychylać i opierać rąk na brzegu łodzi. Koryto rzeki jest miejscami bardzo wąskie, ściany skalne uderzają o łodzie, więc o wypadek nietrudno. Pierwszy etap prowadzi przez ślepą odnogę Punkvy. Trasa ma jeden przystanek w Jaskini Masaryka. 

foto-czechtourism.com
Jest ona fantastyczna, prawda. 
Przepływamy przez Czarne Jeziora. Głębokość sięga tu tylko 1 metra. W stropach nad głową znajdują się liczne kominy sięgające nawet 60 metrów. Łączą się one z labiryntem ciasnych korytarzy na górnych poziomach. 



Wody po których płyniemy wchodzą w głąb ziemi daleko stąd. 
W okolicach miejscowości Sloup i Holštejn tworzą potoki Bilá voda i Sloupský Potok.
Rzeka o długości blisko trzydziestu kilometrów jest uważana za najdłuższy podziemny ciek wodny w Czechach.


   

I wreszcie światełko w tunelu ;-)


do Hlavního dómu - największej komory jaskini Kateřinská

Wejście do jaskini tworzy gotycki portal,

  

przez który zwiedzający dostaną się do Hlavního dómu, największej komory na Morawskim Krasie a jednocześnie największej podziemnej katedry dostępnej dla zwiedzających w Czechach 
(długość 97 m, szerokość 44 m, wysokość 20 m).



Przywitała nas piękna para, zapraszając do zupełnie nieznanego nam świata. 


 

Jaskinia Kateřinská jest częścią starej wyciekowej jaskini, o czym świadczą rzucające się w oczy ślady po płynącej wodzie i jej czynności erozyjnej, była też bogatym miejscem występowania kości plejstocennych zwierząt, przede wszystkim niedźwiedzi. 




Dla zwiedzających jest otwarta od 1910 roku.

Z Głównej katedry trasa wiedzie do tzw. Nowej jaskini, gdzie możemy się nacieszyć barwnie podświetlonym tworem Czarownica i Bambusowym laskiem utworzonym przez wspaniałe wysokie na kilka metrów stalagmity w kształcie słupa.


  


  

  

 



Spojrzenie w głębiny - przepaść Macocha

Znana na całym świecie przepaść Macocha ma głębokość ponad 138 metrów i jest największą przepaścią tego rodzaju w Czechach i środkowej Europie. 


Górna jej część ma 174 metry długości oraz 76 metrów szerokości. Na skraju przepaści są dwa widokowe mostki. Pierwszy z nich został wybudowany w roku 1882 - jest umieszczony w najwyższym punkcie i nazywa się Górny mostek. 
Drugi z nich - Dolny mostek pochodzi z 1899 roku, znajduje się 92 metry nad dolną częścią przepaści i dobrze z niego widać dno Macochy.
  

Rzeczka Punkva, która przepływa przez dno przepaści, powstaje ze zbiegu wielu podziemnych źródeł, które przepływają przez rejon wapieni z zachodu na wschód.

  

To naprawdę olbrzymie zawalisko, robi wrażenie. Musimy się przyznać że nie udało nam się zrobić zdjęcia które oddawałoby wrażenia które nam towarzyszyły. Tu trzeba być ;-)
Przepaść największe wrażenie robi oglądana z góry. 
Można się tam dostać na dwa sposoby - kolejką linową, lub piechotą po wiodących ku górze schodach. 
My a właściwie ja wymusiłem wjazd kolejką. 

  
to był dobry wybór ;-)

Przepaść Macocha ma oczywiście swoją legendę… 
W niedalekiej wsi żył wdowiec z małym synkiem. Kiedy ożenił się ponownie, chłopiec zyskał macochę, a później braciszka. Janek, bo tak mu było na imię, cieszył się dobrym zdrowiem. Jego brat ciągle był chory. Macocha nienawidziła pasierba i za radą zielarki miała doprowadzić do śmierci Janka, by jej syn odzyskał zdrowie. Zaprowadziła chłopca na skraj przepaści i strąciła go ze skały. Chłopak zatrzymał się na gałęziach i wołał o pomoc. Usłyszeli go drwale i uratowali. Tymczasem macocha wróciła do domu i zastała martwego synka. Oszalała z bólu, wróciła nad przepaść i skoczyła w otchłań…


Jaskinia Punkvy
Zwiedzanie zaczynamy od Przedniej Katedry (Přední dóm), której wejścia strzeże Strażnik (Strážce) największy – stalaktyt jaskini.

foto poniżej ;-)




 




Teraz zerknijmy co zobaczymy w Glinianych Salach, Średniej Katedry.
 


 

Teraz zajrzyjmy do Tylnej Katedry, którą dojdziemy do dna Macochy. Ale o tym już wiecie ;-)




 
   

i to już koniec, po prostu dno,



dno
MACOCHY
;-)




Czechy
Park Narodowy Czeska Szwajcaria
Powiat Děčín
Wyżyna Dieczyńska
lipiec 2019




źródło; libertas.pl, podrozepoeuropie.pl, tuitam.org.pl, moevskykras.net, krajoznawcy.info.pl, czechtourism.com, roadtripbus.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Krytykę przyjmę z pokorą, wulgaryzmy będę usuwał bez wyjątków.
Zbyszek.